Statystyki i sprawdzanie stanu indeksacji – wtyczka do WP

logo Wordpress i Google

Sprawdzanie stanu indeksacji podstron w wyszukiwarkach, dla każdego kto choć trochę ma wspólnego z działaniami SEO, jest jedną z podstawowych czynności. Informacje o stanie indeksacji pozwalają m.in. ocenić czy dana witryna jest przyjazna dla robotów wyszukiwarki lub np. czy z jakiegoś powodu Google darzy daną witrynę mniejszym zaufaniem. Indeksacja jest także bardzo ważna podczas zdobywania linków. Jeśli podstrony na których zamieszczone zostały łącza do promowanej witryny nie zostaną zauważone przez wyszukiwarkę, to efekt takich działań będzie marny.

Tworząc serwis dziennikarstwa obywatelskiego SBart.pl oparty na skrypcie WordPress, pomyślałem że warto uwzględnić wyżej wymienione aspekty. Dlatego stworzyłem rozwiązanie, które pozwoliło na informowanie użytkowników, czy opublikowane przez nich artykuły znajdują się w indeksie Google, a jednocześnie informowanie mnie jako administratora serwisu o tym, czy mówiąc kolokwialnie wszystko gra i buczy.

Modyfikacje umożliwiające informowanie o stanie indeksacji na SBart.pl, funkcjonują już od ponad roku i spotkały się w tym czasie z dość sporym zainteresowaniem. Dlatego dysponując odrobiną wolnego czasu postanowiłem stworzyć ogólnodostępną wtyczkę, która oprócz sprawdzania indeksacji, posiada jeszcze parę innych ciekawych funkcjonalności. Wtyczka przeznaczona jest dla serwisów opartych na skrypcie WordPress w wersji 3.0 lub nowszej. Ze starszymi wersjami wtyczka może nie współpracować.


Festiwal SEO 2024


Co potrafi wtyczka?

Podstawową funkcjonalnością jest oczywiście sprawdzanie indeksacji wpisów w Google, które może być wykonywane automatycznie, a także ręcznie. Wtyczka jest w stanie informować autorów (np. poprzez wysłanie maila) o tym, czy ich artykuł został zaindeksowany oraz czy przypadkiem nie został usunięty z indeksu. Umożliwia także pingowanie artykułów oraz prezentowanie statystyk bloga, które mogą zawierać informacje o ilości:

  • opublikowanych artykułów,
  • artykułów zgłoszonych do przeglądu,
  • zaindeksowanych przez Google wpisów,
  • zarejestrowanych użytkowników,
  • opublikowanych komentarzy,
  • zalogowanych użytkowników oraz gości,
  • „lajków”, plusów oraz tweetów,
  • a także o średnim czasie indeksacji artykułów.

Wtyczka zintegrowana została z odrobinę ulepszonym przeze mnie pluginem  „Who is online” Petera McDonalda. Pozwala on na śledzenie użytkowników, którzy w danym momencie znajdują się na witrynie. Określa czy osoba odwiedzająca jest zalogowanym użytkownikiem, gościem lub botem (np. Google, Bing, MajesticSEO, Ahrefs itp.). Pokazuje także nr IP, czas spędzony na stronie, ilość odsłon oraz aktualnie przeglądaną podstronę przez odwiedzającego.

kto jest online

Instalacja

Instalacja wtyczki jest typowa dla WP. Czyli można to zrobić kopiując katalog z jej plikami do katalogu „/wp-content/plugins/” WordPress-a lub wgrywając spakowany plik z poziomu panelu administracyjnego (Wtyczki > Dodaj nową > Wyślij na serwer). Po zainstalowaniu, należy wtyczkę aktywować.

Sprawdzanie indeksacji

By wtyczka mogła zacząć sprawdzanie indeksacji, trzeba ją najpierw odpowiednio skonfigurować. Konfigurację można rozpocząć w zakładce „SBart stats > Opcje indeksacji” od wybrania, czy sprawdzane mają być tylko wpisy które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, czy mają być również monitorowane wpisy które zostały usunięte z Google. Następnie rzecz najważniejsza, czyli ustawienie zadania CRONa, tak by cyklicznie wywoływany był plik „check.php”, który znajduje się w katalogu wtyczki „/wp-content/plugins/sbart-stats/”. Częstotliwość wywoływania pliku najlepiej uzależnić od ilości publikowanych artykułów. Im więcej postów oraz im częściej są publikowane tym ten czas powinien być krótszy. Należy jednak uważać, ponieważ jeśli wtyczka będzie zbyt często odpytywała Google, wtedy IP serwisu może zostać tymczasowo zbanowane.

opcje indeksacji

W celu ograniczenia ryzyka zbanowania IP, wtyczka umożliwia sprawdzanie indeksacji za pośrednictwem serwerów proxy. Aby skorzystać z tej opcji należy wgrać na dany serwer WWW, plik znajdujący się w katalogu „plik_proxy” wtyczki i dodać adres tego pliku do listy serwerów proxy, która dostępna jest w zakładce „SBart stats > Opcje indeksacji” panelu administracyjnego.

W zakładce „SBart stats > Stan indeksacji” znajduje się lista wszystkich opublikowanych artykułów, które podzielone są na te zaindeksowane oraz na te, które w danym momencie nie znajdują się w indeksie. W przypadku zaindeksowanych wpisów w tabeli można znaleźć informację ile upłynęło czasu od momentu publikacji do momentu zaindeksowania. Aby dane o czasie indeksacji nie były mylące, czas ten wyświetlany jest tylko dla tych artykułów, które zostały opublikowane po tym jak wtyczka została zainstalowana i aktywowana. Na bazie tych informacji obliczany jest średni czas dla danego serwisu, jaki trzeba oczekiwać, by statystyczny artykuł pojawił się w Google.

stan indeksacji

W opisywanej zakładce istnieje także możliwość  pingowania oraz  oraz ręcznego uruchamiania sprawdzania indeksacji wybranych artykułów.

Powiadomienia

Jeśli chcemy, by autorzy artykułów byli informowani mailowo o stanie indeksacji, to w zakładce „SBart stats > Opcje indeksacji” możemy wybrać, czy wszyscy autorzy mają być bezwarunkowo powiadamiani, czy może chcemy by podczas publikacji każdego wpisu użytkownik mógł decydować o tym sam. W tej zakładce znaleźć można również opcje modyfikacji szablonów maili, które będą wysyłane do użytkowników gdy wpis zostanie zaindeksowany lub wyindeksowany z wyszukiwarki.

powiadomienia o indeksacji

Widget

Wtyczka zawiera widget za pośrednictwem którego można prezentować omawiane wyżej statystyki bloga. By widget był widoczny na podstronach serwisu, należy go aktywować w zakładce „Wygląd > Widgety” i umieścić w wybranym miejscu szablonu. Szczegółowe opcje widgetu znaleźć można natomiast w wybierając menu „SBart stats > Widgety”. Można tam ustalić, jakie konkretne informacje mają być wyświetlane, w jakiej kolejności oraz z jakim opisem. W tej zakładce można także zadecydować, czy widget ten ma być widoczny w kokpicie panelu administracyjnego tylko adminowi, czy wszystkim użytkownikom. Kolejną opcją, która dostępna jest w omawianej zakładce, jest opcja która umożliwia dodanie kolumny do listy publikacji w zakładkę „Wpisy”. Kolumna ta informuje rzecz jasna o stanie indeksacji danego artykułu.

widgety wtyczki

Wygląd widgetu przyjmuje style CSS używanego w danym momencie szablonu. Jeśli zatem zajdzie potrzeba modyfikacji wyglądu widgetu, to najlepiej zrobić to modyfikując style CSS aktualnego szablonu.

By wyświetlać informacje o stanie indeksacji na podstronie artykułu lub na podstronie gdzie znajduje się lista wpisów (np. strona główna, kategorie itp.), wtedy należy umieścić w wybranym miejscu szablonu następujący kod:

<?php echo do_shortcode("[stan_indeksacji]"); ?>

Funkcja pobiera dane aktualnego artykułu i zwraca „Tak” lub „Nie” w zależności od jego stanu indeksacji.

Licencja i użytkowanie

Wtyczka jest darmowa i może korzystać z niej każdy kto posiada WP w wersji 3.0 lub wyższej. Może być ona dowolnie modyfikowana na własne potrzeby, za wyjątkiem tych komercyjnych. Prosiłbym tylko o zamieszczenie linka zwrotnego do portalu http://sbart.pl, na dowolnej zaindeksowanej podstronie serwisu gdzie wtyczka jest wykorzystywana.

Plugin jest „świeży”, także nie wykluczone że zawiera drobne bugi, dlatego w razie problemów prosiłbym o ich zgłoszenie poprzez formularz kontaktowy. W razie problemów z konfiguracją oraz obsługą wtyczki, proszę śmiało pisać.

Jeśli wtyczka będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem, to możliwe że będę dodawał kolejne funkcjonalności, głównie na potrzeby SEO. Może macie jakieś ciekawe propozycje?

Link do pobrania wtyczki: http://sbart.pl/sbart-stats.zip


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Bartosz Sikorski

Właściciel SBart.pl
Jest właścicielem serwisu dziennikarstwa obywatelskiego SBart.pl. Od kilku lat zajmuje się pozycjonowaniem stron w agencji 4People. Pracuje także nad rozwojem kilku własnych projektów związanych z SEO, które już niedługo ujrzą światło dzienne.

Ostatnie wpisy Bartosz Sikorski (zobacz wszystkie)

23 komentarze do “Statystyki i sprawdzanie stanu indeksacji – wtyczka do WP

  1. Rozumiem że Wy już tego używacie i jest to ten kawałek strony „W indeksie: Nie” ?
    O której godzi został napisany ten artykuł oraz po jakim czasie indeksują się wasze strony?

  2. Tak, do szablonu dodałem tę pozycję, cron ustawiony jest na 1 godzinę, czyli o pełnej godzinie, powinno się to przełączyć na tak, bo już jest w indeksie, ale nie wiem czy wtyczka nie sprawdza, wszystkich stron z domeny, co potrwa w takim razie około kilku dni. Na razie testujemy.

  3. Zapomniałem o tym wspomnieć, każde uruchomienie pliku „check.php” powoduje sprawdzenie tylko jednego wpisu, żeby nie bombardować Google zapytaniami.

  4. Brzmi interesująco, zaraz go umieszce na jednej z moich stronek, mam naszieje, że bedzie działał bez wiekszych probelmow, i bede móglo go zainstalowac na wszystkich moich stronkach.

  5. „cron ustawiony jest na 1 godzinę” nie lepiej na 15 minut co by wszelaki cache i np: sitemap był sprawniej aktualizowany a inne procesy jak np: sprawdzanie wtyczek czy rdzenia przesunąć sobie na godzinne odstępy?

    —————-

    Bajer fajny ale żyć bez niego można, a odnośnie indeksacji, błędów etc. mamy Narzędzia od Google’a aktualizowane i nie zależne od poprawności działania jakiejś tam wtyczki i częstotliwości odpalania naszego CRON’a, no i bardziej treściwe.

    Sama wtyczka ciekawa tylko czy te dane (IP, czas spędzony na stronie, ilość odsłon oraz aktualnie przeglądaną podstronę przez odwiedzającego + zliczanie online userów i gości) sprawnie współgrają z wtyczkami o cache’owania oraz czy z lub bez cache’u przypadkiem przy większej ilości wejść nie będzie słabym ogniwem w szybkości działania strony?!

    Choć przyznaje, że fajny widget wypluwa 🙂

  6. Wtyczka kierowana jest nie tylko dla administratorów serwisu ale i redaktorów, którzy dostępu do Webmaster Tools nie mają:)

    Osobiście ustawiam CRONa co 2 lub 3 minuty i nie ma większych problemów i nie trzeba dodawać żadnych proxy, no chyba że zapytania idą z jakiegoś shared, czy SEO hostingu.

    Jeśli chodzi o sprawdzanie kto jest online, to nie powinno zwalniać serwisu. WordPress z każdą odsłoną wysyła standardowo kilkuset zapytań do bazy danych, natomiast moduł „kto jest online” z reguły 2, maksymalnie 3 zapytania. Korzystam z niego od dłuższego czasu i nie miałem z nim problemów. Podobnie jeśli chodzi o cache’owanie:)

  7. Przeglądając jakiś czas temu trafiłem na SBart. Zastanawiałem się właśnie, czy te statystyki indeksacji to jest jakaś wtyczka, czy wbudowana w szablon funkcjonalność. Cieszę się niezmiernie, że udostępniacie wtyczkę za free 🙂 Zaraz wrzucę ją u siebie na stronki zapleczowe. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  8. Podobnie jak poprzednik odwiedzając i publikując tam swoje artykuły zauważyłem te ciekawe informacje. teraz szukając info o facebooku trafiłem ponownie do Ciebie i prezencik – fajna wtyczka. Dzięki

  9. No i pięknie właśnie tego mi było potrzeba. Już nie muszę wchodzić za każdym razem na Google Webmaster Tools 🙂

  10. Znajomy polecił mi zainstalowanie tej wtyczki. Korzystam z niej od tygodnia i puki co nie ma nic do zarzucenia, bardzo ułatwia życie;) Dzięki

  11. Przydatna wtyczka. Zainstalowałem ją na precelku i niezaindeksowane wpisy będę wywalał. Dzięki 🙂

  12. Bardzo dobra wtyczka ! Używam ją od jakiegoś czasu na swoich strona ułatwiła mi znacznie życie

  13. Korzystam z tej wtyczki i okazało się że IP zostało zbanowane . Po jakim czasie zostanie odbanowane ?

  14. to zależy od wielu czynników, ale jeśli nie będzie wykorzystywane więcej do odpytywania Google po zbanowaniu, to może potrwać tylko kilka godzin

  15. Pod podanym adresem nie znaleziono pliku proxy.

    Próbuje dodawac plik proxy, ale nie chce mi to ruszyc.

  16. A jesteś pewny że wprowadzany adres URL proxy jest prawidłowy lub czy serwer przypadkiem nie zawraca jakiegoś kodu błędu mimo że plik jest dostępny (np. 500, 404 lub inny)?

  17. Ale to ma prowadzic do pliku na tym samym serwerze co mam strone, czy na innym serwerze ma byc ten plik ?

  18. Gdzie dokładnie mam to wkleić

    do: index.php, single.php czy może gdzie indziej?

  19. Witam

    Pojawia się mi info że nowa wersja jest do pobrania, jednak na tej stronie do pobrania jest wersja 1.0 dokładnie taka sama jaką mam zainstalowaną.

  20. Witam.
    U mnie nie sprawdza indeksacji, a za każdym razem wywołania crona mam „Serwer z którego sprawdzane była indeksacja został tymczasowo zbanowany przez Google.”
    Sprawdzane na wielu IP dedykowanych.

  21. Chciałbym umieścić wtyczke na jednej z podstron w której mam forum bbpress. Czy da się skonfigurować wtyczkę tak, aby zliczała statystyki tylko i wyłącznie z forum?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *