Test indeksacji i wydajności skryptu Seokatalog

Seokatalog

W artykule przeczytacie o funkcjach, wydajności i indeksacji bardzo popularnego w Polsce skryptu do tworzenia katalogów pod nazwą Seokatalog. Autor skryptu, to Generał na forum PiO, który już wcześniej nabrał doświadczenia i pomysłów przy współtworzeniu skryptu katalogu otwarty mini. Niedawno seokatalog skończył 2 lata, a jego popularność wciąż rośnie. Obecnie w Polsce istnieje kilka tysięcy aktywnych Seokatalogów w wersjach darmowych i płatnych. Wydaję się, że tylko sam autor zna dokładną liczbę postawionych katalogów, ponieważ każda jedna licencja jest przypisana do konkretnej domeny.


Festiwal SEO 2024


Aktualna wersja

Obecnie w sprzedaży znajduję się wersja 1.42. Pod koniec grudnia poprzedniego roku miała się pojawić nowa wersja 1.5 zawierająca uwagi oraz pomysły zgłoszone od użytkowników seokatalogu, ale jeszcze jej nie ma. Co jakiś czas pojawiają się łatki aktualizacyjne do obowiązującej wersji, np. ostatnia z nich zmienia domyślnego Site Explorera z Yahoo na MajesticSEO, poprawki związane z płatnościami w PayU czy aktualizacja API dla Map Goole. Do działania skryptu niezbędna jest m.in. biblioteka IonCube, która niestety nie znajduję się na wszystkich seohostingach.

Podstawowe funkcje

O tym co oferuję seokatalog nie trzeba się wiele rozpisywać, każdy właściciel licencji na jego użytkowanie chwali różne jego funkcje. Do najważniejszych, wartych podkreślenia należą:

  • ochrona przed zmasowanym spamem w postaci tokenów graficznych i logicznych,
  • różne sposoby realizacji płatności gdy katalog za opłatą przyjmuje wpisy, np. PayU, SMS, Paypal,
  • zewnętrzny serwer miniatur (aktualnie darmowy jest tylko PageGlimpse),
  • rozproszone pingowanie wpisów, czyli ping co ileś wpisów, a nie co każdy (pingi do każdego wpisu, ostatnio potrafią wykończyć katalogi),
  • eksport map xml do Narzędzi dla Webmasterów,
  • funkcja cron sprawdzająca parametr PR dodanych stron do katalogu,
  • obsługa multikodu,
  • dowolna kombinacja budowania przyjaznych URLi.

Oczywiście funkcji jest znacznie więcej, jednak te z punktu widzenia pracy skrytpu i optymalizacji pod SEO są najważniejsze. Warto zauważyć, że najprostszy token graficzny w postaci reCaptcha, jest rozwiązaniem, z którym radzą sobie nasze rodzime dodawarki do seokatalogów poprzez wykorzystanie zewnętrznych usług dekodujących Captche (np. Death by Captcha) lub wykorzystuje się moduł dekodowania Captchy w xRumerze.

Test na domenie

Seokatalog tathe.plSkrypt seokatalog został postawiony w połowie grudnia zeszłego roku na domenie tathe.pl, która miała dopiero 3 miesiące, ale była wcześniej bardzo silnie linkowana. Dodatkowo domena otrzymała naturalne aktywności z Tweetera, Facebooka oraz +1 od Google. Do skryptu został przygotowany dedykowany szablon graficzny oraz podnajęto kodera, który całość pociął, zakodował i dopisał funkcje odpowiedzialne za inny rozkład menu, zmiany w okienku reklamowym oraz zmiany w wyświetlaniu systemu ratingowego. Podstawowym założeniem była też integracja szablonu o podstron z wpisami z przyciskami społecznościowymi, gdzie zostały dołączone przyciski Tweetera, Facebook i Google Plusa.

Do katalogu od początku jego istnienia były przyjmowane wszystkie wpisy znajdujące się na domenach głównych bez żadnych opłat. Bez znaczenia było czy opis był unikalny czy skopiowany po raz tysięczny z innego katalogu. Odrzucane natomiast były wpisy tylko na subdomenach, ale nie było ich zbyt wiele. Pierwszym z zadań testu było sprawdzenie, czy zduplikowane opisy będą chciały się indeksować. Drugim zadaniem było sprawdzenie jak szybko wpisy będą pojawiać się w indeksie. Trzeci test obejmował aktywność osób dodających wpisy i ich klikanie social buttonów. Na stronach z wpisami system ratingowy został uzupełniony social buttonami, natomiast rating też został skopiowany do widoku kategorii i podkategorii. Pozostałe elementy podlegające ocenie to modyfikacje w oparciu o fragmenty sformatowane oraz wydajność serwera przy obsłudze skryptu.

Indeksacja

Mapy witryn indeksowane 100%Osiągnięte efekty są bardzo zaskakujące. Poziom zaindeksowania wyniósł 100%. Każdy wpis, który został opublikowany znalazł się w indeksie Google, nawet jeśli znajdował się w wielu innych kopiach na innych domenach. Indeksowanie zostało sprawdzone poprzez podłączenie map xml do Narzędzi dla Webmasterów. Do map przesyłane są adresy kategorii, podkategorii oraz wpisów. Mapy nie zawierają tworzonych przy wpisie tagów.

+1 dla podstron tathe.plCykl wysyłania pingu informującego o nowej treści w katalogu był ustawiony co 3 nowe wpisy. Przeważnie w jednym podejściu moderacji aktywowanych było od 5 do 20 wpisów, co skutkowało wysłaniem kilku pingów i błyskawicznym pojawieniem się Googlebota na stronie. Seokatalog posiada moduł podglądu sesji, który wyświetla listę wszystkich Agentów znajdujących się na stronie. Wpisy do katalogu, których treść była unikalna znajdowały się w indeksie Google do 5 minut.
Część z autorów wpisów pokusiła się o poklikanie w przyciski społecznościowe. Na stronie głównej pojawiło się ok 30 Tweetów i Lajków oraz ponad 260 +1. Narzędzia dla Webmasterów Google ułatwiają też wyszukanie, jeśli ktoś kliknął +1 znajdującą się na podstronie z wpisem. Łącznie zostało dodatkowo klikniętych 21 podstron z indywidualnym wpisem i linkiem do strony.

Fragmenty sformatowane

Fragmenty sformatowaneFragmenty sformatowane to opisy rozszerzone (ang. rich snippets), czyli kilka wierszy tekstu wyświetlanym pod wynikiem wyszukiwania. Dzięki nim użytkownik może się zorientować w treści witryny i zobaczyć, czy pasuje ona do wyszukiwanego hasła. Pomagamy wyszukiwarce Google w odczytywaniu informacji rozszerzonych przez umieszczanie na stronie dodatkowych tagów HTML. Dzięki nim Google może rozpoznawać określone typy danych i prezentować użytkownikom przydatne opisy rozszerzone.

Wprowadzone do skryptu typy danych to:

  • menu nawigacyjne
  • opinie zagregowane

Wprowadzenie informacji menu nawigacyjnego w treści katalogu internetowego, pozwoliło Google rozpoznać to menu, dzięki czemu informacje pochodzące z katalogu zostały zinterpretowane i odpowiednio przedstawione w wynikach wyszukiwania.

Opinie zagregowane pozwoliły wykorzystać zmodyfikowany system ratingowy katalogu do wyświetlania kolejnego fragmentu sformatowanego w wynikach wyszukiwania. Standardowy system ratingowy seokatalogu operuje w skali od 1 do 10. Tutaj zmieniony system w skali od 1 do 5 pozwala bez większych modyfikacji kodu, dodać uśrednioną wartość oceny oraz liczbę oddanych głosów do wyników wyszukiwania.

Wydajność serwera

Seokatalog pracuje już ponad pół roku na hostingu współdzielonym webd.pl na najtańszym koncie. Zatwierdzanie wpisów, uruchamianie cron do sprawdzania wartości PageRank działa bez problemu i szybko. Miałem też okazje, testować sokatalog na innym hostingu i tam akceptacja wpisów trwała nawet kilkadziesiąt sekund, tutaj zajmuje to krótką chwilę. Katalog jest również bardzo często odwiedzany przez różne roboty internetowe, nie tylko Google. Problemy wydajnościowe pojawiły się po przekroczeniu 3 tysięcy zaakceptowanych wpisów. Czkawki dostał moduł generowania mapy witryny dla Narzędzi dla Webmasterów. Mechanizm wyrzuca puste okno po przejściu prze pierwszy krok. Trzeba kilka razy odświeżyć okno w przeglądarce, aby mapy zechciały się wygenerować.

Podsumowanie

Seokatalog ogromnie zyskuje na popularności, co może mu także zagrozić. Powstają coraz to nowsze farmy katalogów, gdzie ich liczba zaczyna się od setki w górę. Nie przeszkadza nikomu też cena, gdzie podstawowa licencja przy zakupie jednej sztuki wynosi 120 zł netto. Jednak chyba nikt pojedynczych licencji już nie kupuję, a rozmawiałem z hurtownikami, którzy indywidualnie z Generałem negocjowali paczki po 200 licencji i więcej. Tak duże grupy tworzone są głównie ze względu na obsługę multikodów i możliwość szybkiego dodania wpisów do wielu katalogów naraz. Multikody można kupić przeglądając dział Katalogi na forum PiO lub przeszukać coraz większą liczbę aukcji na Allegro, gdzie są one oferowane. W miarę aktualne zestawienie grup seokatalogów wraz cenę multikodu znajdziecie na blogu u Sławka Gdaka. Obecnie warunki przyjęcia strony do katalogu zostały podwyższone, trzeba posiadać co najmniej PR=2 dla strony, katalog jest i będzie darmowy. Podniesienie wymagań wynika z dużej liczby dodawanych wpisów niskiej jakości dla stron o niskiej jakości.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza jak odnaleźć własną ścieżkę w Google.

12 komentarzy do “Test indeksacji i wydajności skryptu Seokatalog

  1. Skuteczność indeksacji iście imponująca – gratuluję i zazdroszczę 😉

    Mam jednakże pytanie:

    W artykule stwierdzono, iż „przyjmowane wszystkie wpisy znajdujące się na domenach głównych”

    Czy to oznacza, że początkowo akceptowano każdy wpis bez względu na treść? A jeśli tak, to czy udało się uniknąć problemów z (jak to ładnie określa Google) manipulowaniem rankingiem PageRank oraz promocją stron o niskiej jakości?

  2. @Paweł: Wszystkie +1 na domenę główną są naturalne 🙂 – metoda była prosta, darmowa lista katalogów w zamian za kliknięcie. Ogłoszenie na PiO, spróbuj!

    @Wojtek: Zdarzały się pewne odrzuty za naprawdę bardzo kiepski opis, mijający się z językiem polskim, obecnie strona musi mieć PR=2 aby została przyjęta. Bardzo skraca to czas poświęcany na moderację.

  3. Wiesz… jak patrze w TITLE i widze „Mazury Cud natury” to przypomina mi się taki jeden konkurs … co widac po skali linków majesticu 😛

  4. „istnieje kilka tysięcy aktywnych Seokatalogów w wersjach darmowych i płatnych.”

    To jest możliwość postawienia wersji darmowej?

  5. @Zgred: To była świeża domena, a na niej miał miejsce poligon doświadczalny. To nie były ręczne robótki 🙂
    @Togo: Miałem na myśli, że możesz za darmo się dodać do katalogu, licencja na katalog jest płatna.

  6. Tak Seokatalogi mają się nieźle, a Generał odwalił kawał dobrej roboty. Obawiam się jednak, ze powoli nadchodzą złe czasy dla Soekatalogów.

  7. Tak… za moment powstanie kolejna teoria spiskowa, że będą banowane wszystkie katalogi na skrypcie seokatalog, tak jak już gdzieś były wróżby końca innych katalogów, joomli, drupala i wordpressa….

  8. Witam,
    obecnie posiadam ponad 100 licencji seokata i jakoś nie mam czasu na postawienie katalogów. Wiem, że dodanie bazy 100 katalogów z mojej stajni znacznie zwiększyłoby efekty seo, gdyż wszystkie IP są dedykowane z wielu klas oraz domeny przeróżne. Jak myślicie, czy opłaca się stawiać seokatalogi? Czy koszt postawienia seokatalogów oraz płatne dodanie do niego wpisu może spowodować, że katalogi będą same się utrzymywały?

  9. Jeden z pracowników G powiedział kiedyś że bardzo lubi katalogi… Ale te dobre, wartościowe i zadbane… Może więc przesada że seokatalogi wylecą 😛

  10. Roboty Google już pewnie wiedzą że sajty oparte o SeoKatalog to po prostu kolejne katalogi stron, dlatego w przyszłości wydaje się nieuniknione tworzenie własnych skryptów katalogów.

  11. Jak już ktoś napisał wyżej – jestem bardzo ciekawy jak Google odnosi się do katalogów. Oficjalnie powiedziano, że wartościowe i zadbane katalogi są traktowane „na plus”, jednak wydaje mi się, że mowa tu o unikalnych tworach typu Onet Katalog, czy Katalog WP. Seokatalogów jest pełno i są takie same, więc mogą być dla wyszukiwarki spamem z niskim TrustRankiem.
    Wciąż toczy sie dyskusja o przydatności katalogów w pozycjonowaniu – ja zwykle zaczynam linkowanie od katalogów z top100 Cezziego i efekty widzę dość szybko, jednak pozycje są strasznie niestabilne. Wciąż nie mogę się przemóc żeby sprawdzić efekty seokatalogów, a myślę że czas najwyższy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *