IPv6 – obecne wykorzystanie w sieci i wpływ na SEO

World IPv6 launch

W ramach uruchomienia protokołu IPv6 na świecie 6 czerwca 2012 r. Google i inne firmy internetowe (np. Facebook, Bing i Yahoo!) razem włączyły na stałe IPv6. Od tego dnia Google obsługuje zarówno IPv6, jak i starszy IPv4. Uruchomienie tego protokołu jest następstwem pomyślnych globalnych testów IPv6 przeprowadzonych w dniu 8 czerwca 2011 r. zwanego Światowym Dniem Protokołu IPv6.

Obecny system adresowania w internecie jest nie wystarczający. IPv4 umożliwia utworzenie wyłącznie około 4 miliardów adresów, nie wystarcza to nawet aby każdemu mieszkańcowi na świecie przypisać chociażby jeden adres. Dotyczy to urządzeń które obecnie są podłączone do sieci i tych, które będę w niej podłączone w przyszłości: komputery, telefony, telewizory, zegarki, lodówki, samochody itp. Więcej niż 4 miliardy urządzeń już współdzieli adresy. W IPv4 kończy się pula dostępnych adresów, dlatego coraz więcej z nich jest współdzielonych.

Jednoznacznie widać, że internet potrzebuje więcej adresów IP. Jak dużo więcej? Co można powiedzieć o liczbie 340 bilionów bilionów bilionów? A dokładniej 340 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000. Tak dużo adresów potrafi być obsługiwane przez nową autostradę internetu pod nazwą ipv6. To liczba wystarczająco duża aby dać każdemu mieszkańcowi Ziemi jego własną pulę miliardów adresów IP. Duża na tyle, by internet oferował miejsce dla każdego, od teraz aż do przyszłych pokoleń.

Vint Cerf, Chief Internet Evangelist w Google i ojciec współczesnego Internetu, omawia następną wersję protokołu i tłumaczy dlaczego potrzebujemy IPv6.

Google wie, że IPv6 jest kluczowe aby współczesny internet mógł działać i się dalej rozrastać, umożliwiając wszystkim urządzeniom bezpośrednie podłączenie. Wymiana starych adresów na nowe, zajmie trochę czasu, ale ten proces już się rozpoczął. Światowy dzień uruchomienia IPv6 miał miejsce 6 czerwca 2012 i wtedy duże witryny internetowe, dostawcy internetu oraz inne usługi zaczęły korzystać z IPv6

Wprowadzenie IPv6 w Google, Facebook i Yahoo!

Google mierzy wykorzystanie IPv6 wśród użytkowników Google dodając kod JavaScript do wizyt wybranych użytkowników korzystających z różnych usług Gogole. Metodologia pomiaru jest podobna, do tej którą pracownicy Google opisali w artykule Evaluating IPv6 adoption in the Internet. JavaScript używa nagłówka HTTP aby pobrać adres URL z serwera, który działa wyłącznie na IPv4 i adres URL z serwera, który działa na obu sposobach adresacji (dual stack). Wynik jest przypisywany do systemu autonomicznego gdzie znajduje się adres IPv4 użytkownika.

Facebook w dniu 6 czerwca badał otwieranie stron przez losowo wybranych użytkowników. Dla każdego użytkownika byli w stanie sprawdzić czy używa on IPv6 do połączenia z Facebookiem. Także sprawdzali, którego dostawcy internetu (z listy partnerów World IPv6 Launch) używali w swojej lokalizacji. Po zebraniu danych z dnia 6 czerwca, obliczyli % unikalnych użytkowników IPv6 z całkowitej liczby unikalnych użytkowników, która łączyła się tego dnia, dla każdego dostawcy internetu. Aby otrzymać te statystyki Facebook zbadał miliony wejść na swoje strony w ciągu tych 24 godzin.

Yahoo! zmierzyło wykorzystanie IPv6 na podstawie próby użytkowników odwiedzających stronę główną Yahoo (www.yahoo.com, ca.yahoo.com itp). % użytkowników korzystających z IPv6 był mierzony poprzez umieszczenie na stronie głównej niewidocznego obrazka, który był ładowany z serwera obsługującego zarówno IPv4 oraz IPv6, natomiast serwer zapisywał w logach czy IPv4 czy IPv6 było wykorzystane do wysłania obrazka. Każdy użytkownik wybrany do badania IPv6 otrzymał tylko jeden taki obrazek w ciągu 24 godzin, a było to ustalone na podstawie sesji w przeglądarce.

Aktywność IPv6 na świecie

Na wcześniej wspomnianej stronie, która agreguje wiele informacji o rozwoju IPv6 możemy się dowiedzieć, że pod koniec 2012 roku odnotowano pokonanie granicy 1% ruchu w sieci realizowanego w oparciu o IPv6. Z 73 operatorów sieciowych, którzy wspierają rozwój protokołu, 65 odnotowało ruch powyżej 1%, kliku z nich przetwarza ruch z IPv6 na poziomie 50% a rekordzista, Gustavus Adolphus College dostarcza ponad 75% ruchu wyłącznie po IPv6.

IPv6 w Google
Google stale mierzy dostępność IPv6 zliczając połączenia wśród użytkowników Google. Wykres pokazuje procent użytkowników, którzy korzystają z Google przy użyciu IPv6.

Wykorzsytanie IPv6 w Europie

Oprócz sieci dostawców internetu, wsparcie dla protokołu zapewniają dostawcy domowego sprzętu sieciowego, jak:

 • Cisco
 • D-Link
 • NEC AccessTechnica, Ltd.
 • Yamaha Corporation
 • ZyXEL Communications Corp.

Trzecią grupą wsparcia dla protokołu są portale internetowe, które przełączyły się na korzystanie z IPv6. Nie chodzi tutaj o postawienie wersji demo strony czy mirror na protokole IPv6, ale o całościowe przejście na nowe ustawienia. Pierwsza dziesiątka stron z ogólnej liczby 3000+, które są w 100% dostępne na IPv6 wygląda następująco:

Strona
Alexa Rank
Local Alexa Rank
Kraj
1.www.google.com11USA
2.www.facebook.com22USA
3.www.youtube.com33USA
4.www.yahoo.com44USA
5.www.wikipedia.org66USA
6.www.bing.com3015USA
7.vk.com414Rosja
8.www.aol.com6919USA
9.thepiratebay.se7515Szwecja
10.www.uol.com.br915Brazylia

Wpływ IPv6 na SEO

Jako osoba zainteresowana wpływem wprowadzenia IPv6 na SEO, powinieneś spojrzeć na zmiany jakie należy wykonać na stronie.

Poniższe rekomendacje mogą okazać się w przyszłości niezbędne:

 • Jeśli stronę odwiedza duża liczba użytkowników, powinieneś nadać priorytet wsparciu użytkowników korzystających z IPv6. Jeśli nie będzie wsparcia dla użytkowników z IPv6, będziesz tracił ruch na stronie, nawet o tym nie wiedząc, bo nie zapisze się on w logach serwera.
 • Konfigurując usługę DNS, która wspiera protokół IPv6 poprzez rekordy AAAA, upewnij się że serwer aktualnie nasłuchuje połączenia z IPv6 na porcie 80. Można to sprawdzić korzystając z IPv6 proxy.
 • Upewnij się, że zawartość strony jest identyczna jak ta serwowana po IPv4. Różnice mogą zostać odczytane jako cloaking, co nie jest dobre z oczywistych powodów.

Obecnie IPv6 w zakresie SEO głównie wykorzystuje się przy korzystaniu z proxy. Niestety wiele programów nie jest jeszcze przystosowanych do korzystania z proxy IPv6, ponieważ nie wspierają formatu zapisu IPv6. Domyślny format zapisu proxy w wielu programach to proxy_IP:port, gdzie problem sprawia znak „:”, który standardowo oddziela kolejne elementy adresu IPv6.

Cena za 1000 adresów w USA wynosi $10 co jest równoważne cenie za 10 proxy w systemie IPv4, ale i tak wydaję się to zbyt drogo. Np. w Krakowie adresy IPv6 rozdają za darmo jako spore przydziały do serwerów VPS i dedykowanych, a to wszystko możliwe gdy do dyspozycji jest 1024 adresów w IONIC.

Inne pytania nt. IPv6

Czym są IPv4 i IPv6?

IPv4 to obecna wersja Internet Protocol, systemu identyfikacji, którego używa Internet aby wysyłać informacje między urządzeniami. Ten system przypisuje serię 4 liczb (każda w przedziale od 0 do 255) do każdego urządzenia. IPv4 pozwala stworzyć tylko trochę ponad 4 miliardy adresów, a Internet obecnie potrzebuje znacznie więcej niż to co IPv4 oferuje. IPv6 jest nową wersją Internet Protocol i rozszerza liczbę dostępnych adresów do gigantycznego rozmiaru 340 bilionów bilionów bilionów adresów.

Dlaczego IPv6 jest tak ważny?

W internecie kończą się adresy IPv4. Przejście na adresy IPv6 pozwala aby Internet dalej rósł i były uruchamiane w nim nowe usługi, ponieważ można podłączyć do niego większą liczbę urządzeń.

Co to jest adres IP?

Podobnie jak numer telefonu pozwala ci komunikować się z innym numerem telefonu, tak samo adres IP jest przypisany do komputera aby mógł się komunikować ze stronami i usługami internetowymi lub innymi urządzeniami. Adresy IP to ciągi znaków które wyświetlane są jako litery i liczby jak 192.0.2.1 dla IPv4 i 2001:db8::1234:ace:6006:1e dla IPv6.

Czy zauważę jakąś różnicę? Czy muszę się przygotować?

Nie ma potrzeby przygotowywania się przed IPv6. Programy i urządzenia będą pracowały tak samo jak przedtem.

Jak długo będzie trwało przejście na nowy protokół?

Całkowite przejście z IPv4 na IPv6 potrwa tyle, aż każda strona i dostawca internetu wykona tę zmianę. W międzyczasie, oba protokoły będę działały razem dopóki IPv4 nie będzie już potrzebny.

Czy IPv4 zostanie wyłączone?

Nie, usługi w sieci IPv4 będą działać nadal, jak zwykle.

Czy już używam protokołu IPv6?

Możesz już używać protokołu IPv6, odwiedź stronę ipv6test.google.com aby się dowiedzieć. Wiele urządzeń z których korzystasz już wspiera IPv6, jednak strony które odwiedzasz i twój dostawca internetu muszą najpierw włączyć obsługę IPv6 zanim możesz jej użyć.

Nie posiadam adresu IPv6, jak mogę go otrzymać?

Wiele dużych portali internetowych i dostawców internetu obecnie wspiera IPv6, jednak jest jeszcze bardzo dużo tych, którzy muszą go zacząć wspierać. Jeśli chcesz używać IPv6, skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu i zapytaj o możliwość korzystania z IPv6. Możesz również potrzebować włączyć obsługę IPv6 w swoim domowych routerze.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.

The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

5 przemyśleń nt. „IPv6 – obecne wykorzystanie w sieci i wpływ na SEO

 1. A ja już myślałem, że się Internet skończy, a tutaj 340 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 nowych adresów IP.

 2. Jak myślicie?

  Czy jeżeli w chwili, w której IPv6 stanie się szeroko stosowanym standardem (tak jak teraz IPv4) możemy się spodziewać, że seohostingi w pewnym stopniu przestaną odgrywać aż tak ważną rolę (ponieważ bez problemu będziemy mogli dysponować tysiącami adresów) a SQT doskonale będzie zdawać sobie na ten temat sprawę i obniży w przyszłości znaczenie linków z różnych adresów IP?

  A może wręcz przeciwnie? Jeszcze bardziej stanie się podejrzana sytuacja w której z jednego adres IP prowadzi np. kilkanaście linków?

 3. Z mojego punktu widzenia bardziej prawdopodobna jest ta druga sytuacja. W obliczu tylu adresów IP, linki pochodzące z jednego źródła będą bez wątpienia podejrzane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *