Google przyspiesza Internet łącząc Public DNS z Akamai

Google Data Center Iowa

Niedawno usługa Public DNS oferowana przez Google została połączona z Akamai. Akamai zarządza około 30% całego ruchu w Internecie, a Google Public DNS obsługuje 400 miliardów zapytań o DNS każdego dnia. Taka kolaboracja ma znaczenie w skali całego internetu.

W ramach tej współpracy Google Public DNS przekazuje położenie klienta do serwerów Akamai. Ta zmiana zwiększą dokładność przekazywania do najbliższego serwera Akamai o ok 30%. Inny słowy, użytkownik Internetu, który korzysta z serwerów DNS od Google, będzie przekazywany do najbliższego serwera Akamai, który może zaoferować niższe pingi oraz szybszy transfer. Google każdego dnia obsługuje 400 miliardów zapytań od DNS, gdzie ponad połowa z nich jest zależna od położenia geograficznego użytkownika.

DNS często są używane przez CDNy do udostępniania treści wysokiej dostępności i wydajności dla końcowego użytkownika. Google przy optymalizacji stron internetowych, wymaga szybkości, zatem stosowanie CDNów wydatnie pomoże stronie. O korzyściach ze stosowania CDNów przeczytasz na blogu Performance Media.

Do tej pory dane pozyskiwane przez CDNy zawierały informację o adresie IP serwera DNS, z którego korzystał użytkownik. CDN jedynie mógł założyć, że użytkownik znajduje się w okolicy tego DNSa i wskazać mu swoje zasoby najbliżej położonego tej lokalizacji. Niestety to założenie nie zawsze jest prawidłowe. Wielu dostawców Internetu, szczególnie tych dużych, nie zawsze przechowuje dwoje serwery DNS blisko położenie użytkownika.

Aby przyspieszyć Internet, grupa dostawców sieci i serwerów DNS, w tym Google, zaproponowali podejście, w którym podsieć końcowego adresu IP użytkownika będzie przekazywana przez serwery DNS do serwerów CDN. Podsieć w tym przypadku to trzy oktety adresu IP. NP. jeżeli użytkownik korzysta z adresu 192.168.1.174 to jako podsieć będzie wyznaczony adres 192.168.1 i ten adres będzie przekazywany do serwerów z treścią. Pozwoli to zachować końcowe użytkownikowi prywatność. Ta propozycja została nazwana ends-client-subnet.

Obecnie około 4000 serwerów DNS oraz 300 dostawców treści (CDN) wspiera to rozwiązanie. Bezpośrednia współpraca Google-Akamai to znaczący krok milowy w rozwoju i przyspieszeniu internetu.

Google Public DNS

Google Public DNS to bezpłatne serwery DNS udostępniane przez Google, których głównym celem jest skrócenie czasu potrzebnego na wczytywanie stron internetowych poprzez prefetching rekordów DNS oraz łatwe w zapamiętaniu adresy. Aby korzystać z DNSów oferowanych przez Google, należy w ustawieniach sieci wprowadzić następujące adresy

  • Dla protokołu IPv4
    • 8.8.8.8
    • 8.8.4.4
  • Dla protokołu IPv6
    • 2001:4860:4860::8888
    • 2001:4860:4860::8844

Rozszerz swoją wiedzę i przeczytaj więcej o tym jak Google wspiera rozwój Internetu:


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.

The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *