Jak zmusić PrestaShop do pracy z Google Analytics?

prestashop

Skorzystanie z firmowanego przez PrestaShop Partners modułu do Google Analytics powinno działać poprawnie i przesyłać dane analityczne do serwera. Dlaczego tak nie jest i jak to naprawić dowiecie się na podstawie historii dwóch rzadkich przypadków, kiedy najzwyczajniej Google Analytics i PrestaShop nie działają ze sobą.

Dwa prawie identyczne przypadki. W jednym zgłasza się klient, który właśnie postawił sklep na PrestaShop. Sklep jest goły nie ma nic. Jedną z rzeczy, którą wykonuję jest uruchomienie bezpłatnego modułu Google Analytics w PrestaShop. Niestety po instalacji dane nie zbierają się.

W drugim sklep internetowy istnieje kilka lat i korzysta z modułu Google Analytics dostarczanego bezpłatnie w katalogu rozszerzeń PrestaShop. Z nieznanych nikomu przyczyn, po aktualizacji sklepu i szablonu do najnowszych wersji, mimo prawidłowego zainstalowania modułu Google Analytics, dane o ruchu nie trafiają do Google Analytics. Jedyne co do tej pory trafiało do Google Analytics to informacje o transakcjach oraz zdarzenia.

Na oficjalnym forum PrestShop jest wiele zgłoszonych problemów dotyczących działania modułu Google Analytics. Jeden z wątków rozwiązuje powyższy problem. Po analizie kodu Google Analytics, okazuje się, że identyfikator konta oraz cały kod komunikacji jest na stronie, brakuje tylko jednego wiersza, którego zadaniem jest przesłanie danych do Google Analytics.

Google Analytics ponownie zacznie zbierać dane, gdy w pliku ganalytics.php w głównym katalogu modułu nadpisana zostanie funkcja hookHeader. Jej obecną postać należy zamienić na:

public function hookHeader()
{
	if (Configuration::get('GA_ACCOUNT_ID'))
	{
			$this->context->controller->addJs($this->_path.'views/js/GoogleAnalyticActionLib.js');

     $js_send = '<script type="text/javascript">
              ga(\'send\', \'pageview\');
			      </script>';

	return $this->_getGoogleAnalyticsTag().$js_send;
	}
}

Źródło

To rzadko występujący błąd, spotkałem się z nim dopiero drugi raz. To też jest główna przyczyna, dlaczego w drugim przypadku nie ma informacji o ruchu w Google Analytics, a jedyne co tam się znajduje to transakcje oraz zdarzenia.

Zdarzenia, które znalazły się w Google Anlaytics dotyczą wyświetlania produktów, klikania produktów na liście produktów oraz transakcji. Obsługiwane jest to plikiem /modules/ganalytics/views/js/GoogleAnalyticActionLib.js, który działa.

Po wprowadzeniu powyższej poprawki, dane ponownie będą się zbierać w całości w Google Analytics.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

8 przemyśleń nt. „Jak zmusić PrestaShop do pracy z Google Analytics?

 1. Dzięki za info. U mnie też był ten problem. Dzięki temu mam już śledzenie.

 2. Porada jest połowiczna! Ogólnie hookFooter zawiera już pageview. Należy sprawdzić czy w footer.tpl motywu wykonujemy {$HOOK_FOOTER}. Jeśli nie to właśnie to jest przyczyną.

  Jeśli z jakiś przyczyn nie chcemy wszystkich hooków footera wykonywać możemy dodać {hook h=’footer’ mod=’ganalytics’} wtedy wykonają się tylko te powiązane z analyticsem.

 3. @jachu
  Dokładnie to jest główną przyczyną. W moim przypadku to był główny problem.

 4. Witam,

  Mam podobny problem. Posiadam zainstalowaną presta 1.6.0.14.

  Mam zainstalowany standardowy moduł dostarczany przez PrestaShop: Google Analytics v2.3.4 –

  Pojawia się u mnie sytuacja zduplikowanych transakcji i ma ona miejsce tylko dla wybranej opcji „przelew” oraz „pobranie” i mało tego nie dotyczy wszystkich zamówień tylko jakiejś części.

  Dla zamówień przez PayU sytuacja wygląda OK.

  Proszę o porady i pomoc.

 5. U mnie GA nie zlicza wyświetleń produktów na liście. Czy jest jakaś poprawka na to?

 6. @jachu a podpowiesz jak powinien wyglądać kod do Twojego stwierdzenia „Jeśli z jakiś przyczyn nie chcemy wszystkich hooków footera wykonywać możemy dodać {hook h=’footer’ mod=’ganalytics’} wtedy wykonają się tylko te powiązane z analyticsem.”
  Z góry dzięki za pomoc

 7. U mnie też wreszcie zaczął działać Analitycs tak jak trzeba. Wielkie dzięki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *