Nowoczesne systemy CPC Google AdWords i Facebook Ads

Dariusz Szpak z firmy OX Media przedstawił tajniki nowoczesnych systemów CPC (płatność za kliknięcie) na przykładzie Google AdWords oraz dynamicznie wchodzącego na polski rynek systemu Facebook Ads.

Projektując kampanię CPC mamy do czynienia z różnymi sposobami targetowania reklamy, które dają nam potężne możliwości w zakresie skorelowania naszych celów biznesowo-marketingowych z aktualnie dostępnymi systemami reklamy PPC (Pay Per Click).

Na Polskim rynku reklamy CPC wyróżniamy 3 najpopularniejsze metody targetowania:

 • Słowa kluczowe( m.in.Google Search)
 • Strony docelowe( Google AdWords Content Network)
 • Grupy docelowe( Facebook Ads)

Metody targetowania docierają do odbiorców będących na różnych etapach cyklu zakupowego. Podczas prezentacji zobaczyliśmy szczegółowo 4 podstawowe etapy cyklu zakupowego:

 • Świadomość
 • Zainteresowanie
 • Rozważanie
 • Zakup

Jednocześnie podkreślono różnice zastosowania wybranych grup targetowania podczas prowadzenia kampanii reklamowej. Na podstawie cyklu zakupowego można mówić o różnicach w zakresie projektowania tekstów reklamowych, zarówno projektując kampanię w Google Adwords oraz Facebook Ads.

Kampania Google AdWords skierowanej na słowa kluczowe

Jedną z najważniejszych czynności w przeprowadzeniu efektywnej kampanii w Google AdWords z uwzględnieniem możliwości zrealizowania celów kampanii jest dobranie optymalnego zakresu słów kluczowych. Dobierając optymalne zestawienie słów kluczowych można skorzystać z wielu narzędzi wspomagających, ułatwiających wstępne rozpoznanie, dobranie pewnej grupy słów kluczowych, którą można analizować pod kątem jakości otrzymywanego ruchu. Mając wybrane zestawienie słów kluczowych, należy przejść do etapu wdrażania kampanii. W zależności od zaawansowania oraz liczby słw kluczowych pod którą tworzy się reklamę, można użyć interfejsu Google AdWords lub Adwords Campaign Editor.

Projektowanie kampanii Facebook Ads

Projektując kampanię CPC w systemie reklamowym Facebook Ads zaczyna się od projektowania przekazu reklamowego oraz dobrania grupy docelowej do której będzie kierowana reklama. Podczas wstępnego etapu projektowania należy wskazać na długi czas oczekiwania przy zatwierdzeniu reklamy oraz niedoskonały system rozliczeniowy. Wskaźnik jakości systemu Facebook Ads w dużej mierze opiera się na współczynniku CTR. Im wyższy uzyskamy współczynnik CTR tym częściej reklamy będą wyświetlane, jednocześnie osiągając przy tym mniejszy CPC.

Nieodzownym elementem podczas prowadzenia kampanii CPC jest analiza wyników prowadzonych działań. Prowadzone działania na Facebook’u można analizować ze względu na:

 • Efektywność prowadzonego Fanpage’a (Facebook Insight)
 • Efektywność prowadzonych działań CPC
  • Podstawowy raport kampanii,
  • śledzenie konwersji,
  • Google Analytics.

Ciekawostką jest, iż da się zainstalować Google Analytics na stronie Fan Page.

Podsumowanie

 1. Facebook jest tańszym systemem od Google AdWords (dalej stosunkowo niska konkurencja).
 2. W Facebook Ads osiągamy znacznie niższe CTR’y niż w Google Adwords.
 3. Google AdWords posiada znacznie lepiej rozwinięte narzędzia do projektowania kampanii oraz analityki.
 4. Wybierając system CPC musimy zastanowić się jakie cele biznesowo-marketingowe chcemy osiągnąć oraz skonstruować odpowiedni przekaz reklamowy dla naszej grupy docelowej.

Pytania

 1. Co sądzisz o wykupywaniu fanów na allegro?
 2. Jak działa lokalizacja w Facebook Ads?
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

2 przemyślenia nt. „Nowoczesne systemy CPC Google AdWords i Facebook Ads

 1. Witam,
  bardzo ciekawy artykuł. Byłem również na wykładzie. Uważam, że targetowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem Facebook’a. Docieramy tylko do wybranej grupy odbiorców, którzy nas interesują. Wiemy, jak dużo osób korzysta z tego serwisu. Pytanie, czy wszyscy uzupełniają swój wiek, kraj itd? Bo jeżeli nie, to sama idea mija się z celem.
  Pozdrawiam.

 2. Właśnie dziś rano dostałem BANA od Adwords, a moje konto zostało zawieszone. Wczoraj wieczorem przysłali mi upomnienie, że strona jest niezgodna z ich regulaminem – pomimo że reklamowałem ją od kilku miesięcy – jednak zmieniłem ostatnio nagłówek.

  Zanim się zorientowałem, że otrzymałem ostrzeżenie przyszła poranna wiadomość o zawieszeniu konta. Po kilku latach od tak o !

  Poprawiłem już stronę i odesłałem prośbę o ponowne rozpatrzenie mojej witryny, jednak z tego co wiem odwieszenie konta jest praktycznie nie możliwe. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zaprzestać płacić duetowi założycieli google, a zacząć wkładać pieniądze do kieszeni Markowa Zuckenberga – który jest bardziej gościnny i z pewnością przywita mnie z otwartymi ramionami.

  Co do CPC w mojej branży Adwords wydawał się być tańszy – około 45gr za kliknięcie, przy prognozowanym 74gr koszcie na Facebooku. Jednak z tego co wiem przy dobry CTR koszt kliknięcie może szybko spaść w dół na FB. Trzeba testować.

  Słyszałem że jeszcze jedną sensowną alternatywą w Polsce dla Adwords jest AdTaily.pl
  Czy warto interesować się tą platformą reklamową ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *