Panele informacyjne SEO w Google Analytics

Michał Makaruk

Prezentacja Michała Makaruka, twórcy i właściciela forum PiO,  „Panele informacyjne Google Analytics” skupiała się na potrzebie badania skuteczności działań marketingowych w internecie oraz interpretacji wyników badań.

Każde działania marketingowe w internecie powinny być śledzone i badane pod względem skuteczności. Tyczy się to nie tylko SEO, ale również np. działań w Social Media, PPC, e-mail marketingu, zmian na stronie WWW. Badamy nie tylko ruch jaki kampanie przysparzają serwisowi ale przede wszystkim ROI, abyśmy wiedzieli jakie zyski nam przynoszą poszczególne czynności.

Michał zwrócił uwagę na potrzebę aktualności kodu śledzenie GA oraz na implementację innych funkcjonalności jak:

  • Kod asynchroniczny
  • E-commerce
  • Cele
  • AdWords
  • Kampanie
  • GWT
  • Zdarzenia

Dla początkującego użytkownika ogrom danych gromadzonych przez GA może być przytłaczający. Patrząc na wykresy i dane wiele osób nie radzi sobie z ich poprawną interpretacją. Niestety wiele osób z branży SEO/SEM też nie wykorzystuje potencjału tych danych i skupia się głównie na badaniu ruchu na stronie.

Dzięki panelom informacyjnym Google Analytics te dane mogą być przedstawione w bardziej czytelny osób i co najważniejsze wybrane pod względem przydatności zarówno dla klienta jak i dla usługodawcy.

Michał przedstawił kilka przykładów paneli, z których korzysta. Pokazał jak łatwo jest zobaczyć skuteczność działań porównując dwa okresy czasowe. Najważniejszym elementem w tych panelach okazało się badanie ROI poszczególnych czynności.

Dodatkowo została pokazana przykładowa konfiguracja widgetów paneli wraz z ustawianiem filtrów, udostępnianiem paneli innym osobom, eksport danych oraz automatyczna wysyłka wyników drogą e-mailową.

The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *