Spadły zarobki pracowników w branży SEO/SEM o 9%

SEMPO 2013 salary survey results

W 2013 roku odnotowano 9% spadek zarobków, jakie otrzymuję pracownicy w firmach  lub freelancerzy zajmujący się marketingiem internetowym. Badanie w tym obszarze przeprowadziło SEMPO, które otrzymało 2180 wypełnionych ankiet dotyczących zarobków w branży SEM.

Raport jest przekrojowy i obejmuje wiele państw, gdzie połowa odpowiedzi spłynęła z USA, natomiast jest też kilka z Polski. Ankieta składała się z 23 pytań, poruszających różne aspekty finansowe w branży SEM. W zdecydowanej większości odpowiedzi udzieli członkowie SEMPO.


Zobacz 7 częściowe szkolenie online z pozycjonowania i optymalizacji


Najważniejsze wnioski z badania zarobków w SEM z międzynarodowego rynku są następujące:

  • O 10% wzrosłą liczba zatrudnionych w branży wyszukiwarek, którzy pracują w niej krócej niż 3 lata. Tutaj Ci pracownicy zarabiają najmniej bo zdecydowana większość zarobków jest w przedziale 0-$30k
  • Najwięcej stracili Ci, których zarobki plasowały się najwyższych przedziałach płacy. Średni spadek płacy spadł z poziomu $75 543 do $68 600, co daje 9% spadku
  • Wydatki firm na SEM w ujęciu całkowitym, tzn SEO i linki sponsorowane wzrosły o 11%. Firmy które zajmują się także e-mail marketingiem i mediami społecznościowym, również zaobserwowały wzrost wydatków.

Jak waszym zdaniem wygląda to w Polsce? Czy na wysokość zarobków miało wpływ wprowadzenie Pingwina 2.1?


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.

The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

2 przemyślenia nt. „Spadły zarobki pracowników w branży SEO/SEM o 9%

  1. To ciekawe, że rosną wydatki firm na SEM a maleją wynagrodzenia specjalistów. Może dla tego, że coraz więcej takich specjalistów jest na rynku?
    Co do Pingwina 2.1 to zbyt świeża sprawa, żeby mogła mieć odzwierciedlenie w obniżeniu zarobków. Ale generalnie Pingwin mógł się do tego przyczynić. Frirmy SEO padają, ograniczają zatrudnienie – to zwiększa liczbę SEOwców na rynku pracy a więc może wpływać na obniżenie wynagrodzeń.
    Choć generalnie stoi to wszystko w kontraście z ogólnymi deklaracjami branży, że tanie SEO się skończyło i jest coraz droższe:)

  2. Moje pytanie brzmi – czy przepytano te same osoby co rok temu czy dodatkową dużą liczbę osób, które naturalnie zaburzyły statystkę? Mam małe zaufanie do „badań SEMPO 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *