Ecosia – ekologiczna wyszukiwarka

Ecosia

Ecosia to przyjazna środowisku wyszukiwarka, która wspiera sadzenie drzew w różnych miejscach na świecie. Do tej pory dzięki działaniu Ecosii, posadzono już ponad 32 miliony drzew. Ecosia jest całkowicie transparentna i każdego miesiąca publikuje finansowy raport, z którego wynika jaką część swoich dochodów przeznacza na ochronę środowiska. Ecosia nabiera tempa, bowiem z raportu za miesiąc maj 2018 wynika, że posadzono 2 332 407 drzew za kwotę €358,902.


Zobacz 7 częściowe szkolenie online z pozycjonowania i optymalizacji



Użytkownicy Ecosii, korzystając z niej, co około 45 wyszukiwań sprawiają, ze zebrane zostaną środki na posadzenie jednego drzewa. Ecosia jest również zasilana energią ze źródeł odnawialnych, także serwery na których pracuje nie wytwarzają CO2.

Silnikiem na którym działa wyszukiwarka jest Bing oraz własne rozwiązania Ecosii. Dostarcza on nie tylko naturalnych wyników wyszukiwania, ale także wyposażono Ecosię w linki sponsorowane, które generują przychód.

ecosia

Wideo umieszczone w części objaśniającej działanie Ecosii wyjaśnia, że największe wyszukiwarki (w domyśle Google), pożerają wiele energii i zarabiają mnóstwo pieniędzy na linkach sponsorowanych, a te pieniądze trafiają do kieszeni ich właścicieli. Ecosia chce się swoimi przychodami dzielić, przekazując je na dobry cel. Trzeba jednak podkreślić, że sama Ecosia nie bierze udziału w programie ochrony lasów deszczowych, tylko przekazuje fundusze na ten program prowadzony w różnych krajach. Do tej pory wyszukiwarka sfinansowała akcje sadzenia drzew  w Indonezji, Tanzanii, Madagaskarze, Hiszpanii, Burkina Faso, Maroku, Brazylii, Peru, Etiopii i Nikaragui.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że Google przechowuje o użytkownikach dane przez „wieczność” aby tworzyć na ich podstawie profile i mapy zachowań. Ecosia, w przeciwieństwie do Google, inaczej dba o prywatność swoich użytkowników. Nie przechowuje żadnych danych na temat użytkowników i nie korzysta ze skryptów śledzących.

Najbardziej aktywni w korzystaniu z Ecosii są Niemcy (tam też jest siedziba wyszukiwarki). Od marca 2018 Ecosia jest oficjalnym drugim wyborem wyszukiwarki w przeglądarce Firefox. Ecosia jest również dostępną wyszukiwarką w przeglądarce Vivaldi. To przeglądarka, której pomysłodawcy postawili na duże możliwości konfiguracji przeglądarki


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *