Fragmenty rozszerzone: produkty w sklepie internetowym – instalacja

Rich Snippets: Product

Poziom trudności instalacji fragmentu rozszerzonego: średni.

Integracja z następującymi platformami: Shoper, Prestashop i inne sklepy.

Wykorzystane wtyczki: Integracje własne w szablonach graficznych.

Przedstawione standardy: schema.org i mikroformat hProduct

Sklepy internetowe, które sprzedają bezpośrednio ze swoich stron produkty, mogą korzystać z fragmentu rozszerzonego dedykowanego wyłącznie dla nich. To rozszerzenie pozwala informować szukającego o cenie produktu oraz statusie w magazynie. Rozszerzenie otrzymuje kolejną linię w wynikach wyszukiwania, w której te informacje są umieszczone. Podstawowy zestaw danych znajdujących się w tej linii to cena produktu wraz z walutą w jakiej jest wyrażona oraz dostępność produktu. W tej linii mogą także znaleźć się oceny i opinie, jeśli również zostały zainstalowane.

Fragmenty rozszerzone produkty w Google

Instalacja rozszerzeń produktów sklepie internetowym

Instalacja rozszerzenia w sklepie internetowym, tak aby produkt w wynikach wyświetlania widniał jako wzbogacony, wymaga większej ingerencji w kod sklepu, niż do tej pory było to wymagane przy instalacji menu okruszkowego czy ocen z opiniami. Do zainstalowania czekają co najmniej cztery wymagane elementy, a dobrą praktyką jest uruchomienie kilku opcjonalnych, czyli:

 • nazwa produktu – wymagany
 • cena produktu – wymagany
 • waluta – wymagany
 • dostępność – wymagany
 • opis produktu – opcjonalny
 • zdjęcie produktu – opcjonalny
 • producent – opcjonalny
 • identyfikator – opcjonalny

Narzędzie do testowania danych strukturalnych dzieli produkt w sklepie internetowym na dwie części. Pierwsza to wyżej wymienione informacje o produkcie, oprócz ceny i waluty. Są one w sekcji Przedmiot.

Fragmenty rozszerzone produkty przedmiot

W drugiej sekcji Oferta znajduje się informacja o cenie, a także może być dodatkowa informacja o cenie promocyjnej i jej dacie zakończenia.
Fragmenty rozszerzone produkty oferta

Niezbędne do wykonania zmiany w sklepie internetowym, na przykładzie skryptu Shoper wymagają ingerencji w plik product/index.tpl w następujący sposób:
Modyfikacja Shoper produkty

Dostępność produktu może przybrać jedną z czterech wartości: w magazynie, na zamówienie, brak w sprzedaży, tylko w sklepie stacjonarnym. W sklepie produkty mają także stan: nowy, używany, odtworzony. Stan odtworzony z reguły dotyczy sprzętu elektronicznego, który np. był zwrócony do producenta na gwarancji i po naprawie ponownie wprowadzony do obrotu.

Poniżej przedstawiono treść strony przy użyciu właściwości produktu i oferty. Jako przykład posłużył produkt, który jest zilustrowany wyżej na zrzutach ekranu oraz zagnieżdżoną ofertę.

<div itemscope="" itemtype="http://data-vocabulary.org/Product">
<span itemprop="name">Świetlówka PHILIPS Aquarelle 30W</span> firmy <span itemprop="brand">PHILIPS</span>
<img itemprop="image" alt="" src="300_300_productGfx_5f29f27002fb6b38c3cd3a01a2b287bc.jpg" />
<span itemprop="description">Charakterystyki ogólne
Trzonek - G13
Bańka - T26
Główne zastosowanie - Akwaria
Trwałość użytkowa - 8000 hr
Trwałość średnia EM - 13000 hr
</span>
Kategoria: <span itemprop="category">Aquarelle T8 10000K</span>
Kod produktu: <span itemprop="identifier">8711500543752</span>
<span itemprop="offerDetails" itemscope="" itemtype="http://data-vocabulary.org/Offer">
Cena: 33,44 PLN
<meta itemprop="currency" content="PLN" />
<span itemprop="price">33,44</span> PLN
Dostępność:<span itemprop="availability">w magazynie</span>
</span></div>

Przedstawiony opis produktu jest zgodny ze schema.org. Najczęściej występującymi trudnościami przy instalacji rozszerzenia jest różnorodność skryptów i szablonów graficznych. Osoba nie posiadająca umiejętności czytania kodu PHP lub szablonu nie poradzi sobie z odnalezieniem miejsc, które należy uzupełnić o rozszerzenia.

Szablon graficzny Shoper jest wstępnie skonfigurowany do obsługi mikroformatu hProduct, niestety nie posiada wszystkich uzupełnionych elementów, dlatego nie wyświetla się poprawnie w wynikach Google

Inne trudności, zgłaszane często przez webmasterów, którzy już poprawnie zainstalowali rozszerzenie i sprawdzili jego poprawność w narzędziu do testowania danych strukturalnych, polegają na nie wyświetlaniu się zainstalowanego rozszerzenia. Można przeczytać opinie, że domena jest młoda lub prowadzi do niej niewiele linków. Instalowałem to rozszerzenie na domenach młodych i starych, z linkami i bez żadnych linków i efekt zawsze był ten sam. Produkty zaczynały się wyświetlać, jednak dotyczy to tylko niewielkiej części wszystkich produktów. Nie wiem z czego wynika losowość w wyświetlaniu bądź nie wyświetlaniu opisu rozszerzonego w obrębie tej samej domeny.

Podsumowując, w każdym sklepie instalacja tego rozszerzenia powinna być wykonana. Daje to przewagę w wynikach wyszukiwania nad innymi produktami, ponieważ, ta dodatkowa linia, która zawiera cenę, dostępność, ocenę i liczbę opinii rzeczywiście wyróżnia się na tle pozostałych wyników.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.

The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

4 przemyślenia nt. „Fragmenty rozszerzone: produkty w sklepie internetowym – instalacja

 1. Przydatne – właśnie robię reinkarnację starego sklepu.

 2. Nowe Narzędzia dla Webmasterów mają kreator znaczników, jeżeli nie mamy możliwości wprowadzenia tego w kodzie 🙂

 3. Poprzez wyświetlanie tzw. rich snippets w wyszukiwarce widać duży wzrost wejść co się przekłada zazwyczaj na sprzedaż. Moim zdaniem najlepiej wpływają opisane i gwiazdki pojawiające się przy Twoim produkcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *