Jak usunąć dowolny link konkurencji z katalogu? – błąd w skrypcie

Błąd w SEOKatalogu

Wykonując działania oczyszczające profil linków prowadzących do jednej ze stron, okazało się, że przy odrobinie szczęścia można usunąć cudze wpisy z katalogu stron internetowych. Od dłuższego czasu technika Black Hat SEO polegająca na podszywaniu się pod właściciela wpisu i proszeniu administratora katalogu o usunięcie jest obecna. Teraz nie trzeba nikogo prosić, można samemu usunąć dowolny wpis ze skryptu SEOKatalog. Zobaczmy jak wygląda to w praktyce.

Na potrzeby rzeczywistego sprawdzenia odkrytej dziury w oprogramowaniu poprosiłem o współpracę Zgreda. Paweł, kiedyś w prywatnej rozmowie, wspomniał, że ubolewa nad tym, że jego katalog www.zgred.pl znajduje się w bazie startowej SEOKatalogu. Zaproponowałem, że w ramach testu usunę część tych wpisów bez posiadania uprawnień administratora.

Paweł podesłał 123 różne adresy główne SEOKatalogów. W przesłanej liście, wpis do jego katalogu znajdował się w 91 katalogach. W wyniku nieuprawnionego dostępu do katalogu udało się usunąć wpis w 81 miejscach co daje skuteczność na poziomie 90%. Nie jestem pewny, ale Pawła to chyba ucieszyło 🙂

Naturalnie przed tą pokazówką, zgłosiłem błąd do producenta oprogramowania, który potwierdził, że faktycznie tego rodzaju nadużycie jest możliwe do wykonania. Od razu też przygotował poprawkę do skryptu i mi ją przesłał. Zachodzi gorąca prośba do wszystkich właścicieli skryptu o szybką aktualizację skryptu aby zapobiec ewentualnie usuwaniu wpisów, których, ktoś nie jest autorem.

Warunki jakie trzeba spełnić by wykonać usunięcie wpisu oraz całą procedurę zachowam dla siebie. Natomiast w najbliższym czasie opiszę jak we własnym zakresie usunąć szybko i automatycznie własne wpisy z SEOKatalogów korzystając z iMacro. I właśnie to poszukiwanie, czyli rozwiązania, które automatycznie usuwa własne wpisy, doprowadziło do tego, że znalazłem rozwiązanie, które usuwa nie tylko moje ale i wpisy od innych osób.

Na dowód skuteczności akcji załączam listę adresów, które jeszcze dziś rano były aktywne. Ich kopie znajdziecie już tylko w Google Cache.

Zdjęcie: Flickr, Autor: wongo888


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym klientom.

13 przemyśleń nt. „Jak usunąć dowolny link konkurencji z katalogu? – błąd w skrypcie

 1. No ładne rzeczy ja tu widzę 🙂 Na szybką aktualizację seokatalogów nie ma co liczyć. Po pierwsze ani na blogu skryptu, ani na PiO nie ma nic o nowej łatce, a po drugie aktualizacja zazwyczaj jest bardzo toporna. Szczególnie jeżeli zachodzi konieczność aktualizowania szablonu, masakra po prostu.

 2. Dobrze, że metodę na niesuwanie wpisów nie opisałeś. Co to by było, gdyby wypłynęła gdzieś na jakimś blackhat forum? Normalnie byłaby „rzeźnia”!

  Jak kolega napisał, duże brawo za czujność. 🙂

 3. 🙂 nawet zgłoszenie autorowi nic nie da bo i tak większość istniejących katalogów (farmy) dawno nie aktualizowało swojego silnika.

  A błąd fajny 🙂

 4. Ja tam jestem bardzo szczęśliwy – teraz tylko lista seoków i moge się wreszcie usunąć ze wszystkich :))))

 5. Wystarczy znać adres email z którego został dodany wpis, ale jest warunek – brak rejestracji z tego emaila. Reszty nie napisze… – czy to ten sposób? Ja tak usuwałem swoje wpisy szybko 🙂

 6. Dziura jest od dawna w SEOkatalogu i tu się z Tobą zgodzę, że nie warto ujawniać jej publicznie. Nie chcę nawet sobie wyobrazić tej rzeźni wpisów jak dowiedziałby się o tym każdy. Już teraz mamy samowolkę w SWL’ach, a to tylko przypieczętowałoby działalność firm, które pozycjonowałyby poprzez depozycjonowanie.

 7. Właśnie dostałem od Mariusza emaila z poprawkami do SEOkatalogu – błyskawiczna reakcja 😉

 8. Według mojej najlepszej wiedzy, dotyczy wszystkich wersji, natomiast ja go znalazłem w wersji 1.42

 9. Rzeczywiście poprawka szybka – ale wiadomo, że i tak będzie bardzo dużo seoków bez tej łatki 🙂 Po wskazówce, że da się usunąć wpis, sporo osób „wymaca” tego buga 😉

 10. Rzeczywiście jest już poprawka otrzymałem e-mail z poprawkami do seokatalogu v1.5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *