Freelancer – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Jak zostać freelancerem?

Swoboda wyboru zleceń, elastyczny grafik, ciągły rozwój, możliwość wykonywania projektów z dowolnego miejsca. Freelancer jest panem swojego losu, lecz wybór takiej organizacji pracy wymaga dużej zaradności, silnej motywacji i wszechstronnych umiejętności.


Festiwal SEO 2024


Jak zostać freelancerem?

Niezależność i wolność działania to z pewnością największe zalety bycia freelancerem. Praca na własny rachunek wiąże się jednak z ryzykiem braku stabilizacji, zwłaszcza finansowej, stresem, uzależnieniem zarobków od ilości i wielkości pozyskiwanych zleceń. Dodatkowo freelancerom nie przysługuje też urlop i nie dostają wynagrodzenia chorobowego, a na samym początku to konkurencja ustala wysokość stawek. Jak zatem znaleźć zlecenia i zostać freelancerem?

Pierwszy krok to decyzja o rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia lub o podjęciu dodatkowych projektów nie odchodząc z biura. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez portal dla freelancerów Useme, połowa wolnych strzelców w Polsce łączy pracę z etatem i poświęca na dodatkowe zlecenia do 4 godzin dziennie. Zwłaszcza w przypadku decyzji o pełnej rezygnacji z etatu, konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego miejsca do pracy.

Na początku wystarczy wydzielona przestrzeń w domu, która zostanie poświęcona wyłącznie w tym celu. Najlepiej jest unikać wykonywania tam innych czynności, co pomoże oddzielić życie prywatne od zawodowego i skupić się na projektach. Niektórzy freelancerzy preferuję pracę w kawiarniach lub specjalnych przestrzeniach coworkingowych, czyli biurach, w których za niewielką opłatą wynająć można biurko lub pokój na godziny.

W większości zawodów wystarczy komputer, odpowiednie oprogramowanie i stabilny dostęp do Internetu. Zwłaszcza podczas korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci zalecane jest użycie VPN, czyli usługi, która zmienia adres IP urządzenia chroniąc sprzęt i dane przed ryzykiem utraty danych. Dodatkowo, VPN odblokowuje dostęp do zagranicznych stron internetowych, bez względu na cenzurę krajową. Przydatne okażą się również aplikacje pomagające zorganizować czas pracy. Asana pomaga monitorować deadliny, Trello tworzy tablice projektów, a Pomofocus przypomina o konieczności zrobienia przerwy.

Freelancer – jaki zawód wybrać?

Największą popularnością wśród freelancerów cieszą się zawody związane z pracą twórczą i  marketingiem online: copywriting, tłumaczenia, grafika i projektowanie, fotografia i wideo, usługi IT, czy programowanie. Na początku oferty najłatwiej znaleźć będzie na portalach dla freelancerów, takich jak Useme, Freelanceria, Freelancer.com albo Oferia.

Wystarczy założyć profil, przygotować krótkie portfolio i zacząć aplikować na wybrane propozycje. Każdy klient wystawia następnie opinię, a freelancer zdobywa gwiazdki. Im więcej pozytywnych opinii, tym większa szansa na pozyskanie intratnych zleceń. Oferty wyszukiwać można także w mediach społecznościowych, na przykład w grupach tematycznych na Facebooku, a także na LinkedIn.

Najlepsi freelancerzy bazują na zleceniach pozyskiwanych przez polecenia i rekomendacje. Głównym kłopotem początkujących freelancerów jest brak reputacji w branży, co przekłada się na niewielką ilość zleceń. W efekcie decydują się oni na przyjmowanie zleceń za minimalne wynagrodzenie i nie mają satysfakcji z wykonywanej pracy. Rozwiązaniem może okazać się przyjęcie większego projektu dla organizacji pozarządowej lub fundacji i wykonanie pracy pro publico bono, by móc następnie pochwalić się nim w portfolio.


Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z Silesia SEM i informacjami o marketingu internetowym w sieci. Nie spamujemy.

Zostanie wysłany do Ciebie e-mail potwierdzający: przeczytaj zawarte w nim instrukcje, aby potwierdzić subskrypcję.

Twój email:

 Zapoznałem się z polityką prywatności.
The following two tabs change content below.

Artur Strzelecki

Niezależny specjalista SEM, który upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza jak odnaleźć własną ścieżkę w Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *